Straipsniai

parallax background

Eterinių aliejų nauda

2019 03 01

Kam naudojami?

Gryni eteriniai aliejai ar jų mišiniai gali būti naudojami labai įvairiai. Jie pasitelkiami siekiant sumažinti stresą ir nerimą, gydyti peršalimo ligas ir gripą, išvalyti organizmą nuo šlakų ir toksinų. Eteriniai aliejai padeda geriau susikoncentruoti, mažina skausmą, atpalaiduoja raumenis, užtikrina ramų nakties miegą, todėl juos ypač pamėgusios mamos, auginančios mažylius.

 

Kaip naudoti eterinius aliejus?

Eteriniai aliejai yra labai koncentruota medžiaga, todėl jos pakanka vos kelių lašelių. Jie gali naudojami keliais būdais, ne tik gryni, bet ir maišomi su didesniu kiekiu tyro augalinio aliejaus:

 • Per išorinę odą: tepant kūną, dedant kompresus, maudantis vonioje su eteriniais aliejais, įmasažuojant.
 • Per vidinę odą: skalaujant burną su specialiu, aliejais praturtintu, skalavimo skysčiu, naudojant žvakutes.
 • Per burną: geriant specialias eterinio aliejaus kapsules arba vartojant eterinius aliejus, ištirpdytus meduje, alkoholyje ar kitoje substancijoje.
 • Įkvepiant: tiesiogiai arba netiesiogiai, naudojant garus (galima įsigyti specialų garintuvą).

Kuris variantas tinkamiausias, priklauso nuo to, koks eterinis aliejus naudojamas ir kokio rezultato iš jo tikimasi. Paprastai per išorinę odą gydomos žaizdos, sumušimai, spazmai; norint įveikti kvėpavimo takų, peršalimo ligas, tinka kvėpuoti eterinių aliejų kvapais; o atsipalaidavimui, streso panaikinimui tinka maudynės kvepiančioje vonioje, kur aromaterapija vyks ir per odą, ir per uoslę.

 

Levandų eterinis aliejus

Šis aliejus pasižymi raminamuoju poveikiu, jis mina stresą, gerina miego kokybę. Levandų aliejaus galima pagarinti visuose namuose arba naudoti jį vietiškai. Neramiam kūdikiui galima atlikti masažą migdolų aliejaus ir kelių lašų levandų eterinio aliejaus mišiniu. Galima masažuoti visą kūnelį. Jei baiminamasi sudirginti jautrią odelę, galima lašelį eterinio aliejaus užlašinti ant antklodės kampo, kuris nesilies su oda.

Levandų eterinis aliejus mažina skausmą ir uždegimą. Skaudamą vietą (sąnarius, nugarą, kaklą, pečius, pilvo apačią, pertemptus raumenis, diegliukų kamuojamą mažylio pilvelį ir pan.) pravartu įtrinti įtrinkite tokiu mišiniu: arbatinis šaukštelis migdolų (arba kito) augalinio aliejaus + 2 lašeliai levandų eterinio aliejaus. Masažuoti reiktų tris kartus per dieną po dvi minutes.

Šis eterinis aliejus taip pat gerina atsikosėjimą. Jei kosėjantis mažylis nekarščiuoja, galima paruošti jam aromaterapinę vonią su levandų aliejumi. Šilti vandens ir levandų garai padės greičiau atsikosėti ir palengvins kvėpavimą. Jei vaikutis karščiuoja, levandų aliejaus pagarinkite šalia jo lovos – padės nuo kosėjimo, mažins karščiavimą.

Dar viena puiku savybė – odos regenaravimas. Levandų aliejumi patepus žaizdą, nubrozdinus, įsipjovus, net nudegus, skatinamas žaizdų gijimą, apsisaugoma nuo infekcijos.

 

Čiobrelių eterinis aliejus

Eterinis čiobrelių aliejus taip pat labai vertingas, bet su juo reiktų elgtis atsargiau – jo negalima tepti tiesiai ant odos, nes jis gali ją suerzinti. Prieš naudojimą išoriškai jį pirmiausia reikėtų atskiesti baziniu aliejumi (alyvuogių arba migdolų). Patartina išbandyti ant mažesnio odos ploto, kad įsitikintume, ar nesukels alergijos.

Išoriškai čiobrelių eterinis aliejus naudojamas skausmui mažinti. Tris lašelius čiobrelių aliejaus įlašinti į du arbatinius šaukštelius augalinio aliejaus ir masažuoti skaudamą sritį. Norint sumažinti nuovargį ir užtikrinti geresnį miegą,  į vonios vandenį reikia įlašinti du lašelius gryno čiobrelių eterinio aliejaus arba pagarinti jo miegamajame.

Čiobrelių eterinis aliejus naudojamas ir burnos ertmės būklei gerinti. Iš stiklinės šilto vandens ir vieno lašelio čiobrelių aliejaus gaunamas naminis burnos skalavimo skystis, kuris ramina burnos gleivinę, gydo žaizdeles, neleidžia suvešėti uždegimui.

Kvėpavimo takų ligoms gydyti – du lašelius čiobrelių aliejaus reikia įlašinkite į karštą vandenį ir pakvėpuoti garais.

 

Pušų eterinis aliejus

Pušynas daugeliui asocijuojasi su ramybe, harmonija, gaiva, nauda kvėpavimo takams. Būtent tokia nauda pasižymi ir eterinis pušų aliejus. Pušų eterinis aliejus itin naudingas sergantiems kvėpavimo takų ligomis: bronchitu, laringitu, gripu. Tai stiprus antiseptikas, kuris lengvina kvėpavimą, apvalo nosį, bronchus, plaučius, mažina juose vykstančius uždegiminius procesus.

Pušų eterinis aliejus yra ir pirmoji pagalba peršalus. Norint, kad peršalimas kuo greičiau praeitų ir neperaugtų į rimtesnius negalavimus, reikia pakvėpuoti garais.

Pušų eterinis aliejus dažnai naudojamas masažams, nes malšina reumatoidinio artrito, podagros, neuralginius skausmus, atpalaiduoja persitempusius raumenis, gerina kraujotaką.

Beje, pušų eterinis aliejus yra vienas švelniausių, sveikiausių eterinių aliejų, kuris tik išimtinais atvejais gali sukelti nepageidaujamus poveikius, todėl puikiai tinka naudoti visai šeimai.

 

Kiti aliejai

 • Eukaliptų – peršalimui bei gripui gydyti, kosuliui malšinti
 • Santalų – kosuliui malšinti.
 • Arbatmedžio – peršalimui bei gripui, pūslelinei ir karpoms gydyti.
 • Rozmarinų – imuninei sistemai stiprinti, peršalimui ir gripui gydyti.
 • Bergamočių – imuninei sistemai stiprinti, depresijos simptomams mažinti.
 • Pipirmėčių – peršalimui ir gripui gydyti, galvos skausmui malšinti.
 • Ramunėlių, ežiuolės, cinamono – imuninei sistemai stiprinti.

 

Svarbu. Eterinis aliejus nėra gydomasis preparatas ir negali pakeisti įprastų vaistų. Esant sveikatos problemoms, kreipkitės į gydytoją.