Straipsniai

parallax background

Įtrinta, įkvėpta ir pašildyta

2019 03 01

 

Šildoma vieta geriau aprūpinama krauju, todėl pagerėja ir pagreitėja medžiagų apykaita, greičiau sveikstama. Sloguojant, kosint geriau pradžioje šildyti kojas, tuomet kraujo priteka daugiau į išsiplėtusias kojų kraujagysles ir todėl mažėja nosies gleivinės paburkimas. Jei kaitintume nosį, ji galėtų visai užsikimšti. O kaitinant kojas viršutinių kvėpavimo takų gleivinės paburkimas tam tikra prasme būna „nutraukiamas“ į apačią. Esant antrai uždegimo fazei, kai vyrauti ima išskyros, o paburkimas jau būna sumažėjęs, galima šildyti nosį ir sinusus. Tačiau stebėkite savo vaiką, ar jam tai padeda. Svarbu, kad gleivinė valytųsi, o ne kimštųsi.

 

Su kompresu

Kaklo kompresų paskirtis – ta pati. Jie taip pat pagerina kraujotaką, suaktyvina medžiagų apykaitą, tad greičiau su krauju „išnešami“ uždegimo tarpininkai ir sumažinamas skausmas. Spiritinių kompresų atsisakoma dėl alkoholio ir nudegimo pavojaus. Vis populiariau yra laikyti ant kaklo gatavus mikrobangų krosnelėse pašildomus kompresus. Kompresas laikomas tol, kol yra šiltas, jis neturi būti karštas. Tad geriau pradėjusį vėsti kompresą vėl pašildyti nei dėti labai karštą, tikintis, kad tik tuomet procedūros trukmė gali būti ilgesnė. Labai svarbu šildyti ir krūtinę, jei uždegimas yra šioje vietoje (tarkime, esant bronchitui). Pagerėjus šildomo organo kraujotakai, į jį priteka daugiau kraujo, jei vartojami geriamieji vaistai, tai jų daugiau pateks į uždegimo židinį, taigi bus greičiau sveikstama.

 

Įtrintas prieš miegą

Kadangi ant krūtinės ląstos šildomąjį kompresą uždėti yra nepatogu, krūtinė ar nugara dažnai šildoma įtrynus šildomaisiais tepalais. Jie išskiria eterinius aliejus, o šie dirgina nervų šakneles, sukeldami  raujotakos pagerėjimą ir intensyvindami medžiagų apykaitą. Kraujotaka papildomai pagreitėja dar ir nuo trynimo. Įtrynimas gali būti derinamas su masažu, vibracija – tai ne tik pagerina kraujotaką, bet ir padeda sekretui atšokti nuo bronchų sienelių bei palengvina atsikosėjimą. Labai gerai įtrinti ir padukus. Tepalai su eteriniais aliejais turi ir inhaliacinį poveikį, todėl įtrynus krūtinę vakare jie dar gydo ir visą naktį, nes mažylis kvėpuoja nuo savęs sklindančiomis eterinėmis dalelėmis. Kosintis vaikas tuomet geriau išsimiega, o pailsėjęs organizmas greičiau sveiksta nei išvargęs. Svarbu įtrynimams rinktis tokius tepalus, kuriuose būtų antimikrobiškai veikiančių eterinių aliejų, padedančių įveikti kosulį, stimuliuojančių kvėpavimo sistemos darbą. Tarkime, pušų, kėnių, eukaliptų, čiobrelių, citrinų,

arbatmedžių, levandų. !Būtina žinoti, kad eterinių aliejų negalima tepti grynų ant odos – galite sudirginti ar nudeginti jautrią odą. Vienintelė kūno vieta, į kurią galima įtrinti grynus eterinius aliejus – kojų padai. Čia oda yra stora ir mažiausiai jautri, o eterinių aliejų molekulės per padų odą į organizmo kraujotaką patenka itin greitai – per 5–7min. Tada jos dar pusantros valandos cirkuliuoja

organizme, atlieka savo gerąjį darbą ir tik tada pasišalina su iškvepiamu oru, prakaitu, šlapimu. Geriausia tai daryti prieš miegą – tepkite lašeliu neskiesto eterinio aliejaus ar tepalo su juo, apaukite kojinėmis ir... marš į lovą. Tai greitai suaktyvina imuninę sistemą, tad ryte ligoniukas turėtų jaustis daug geriau!

Įkvėpta pagalba

  • Inhaliacijos taip pat gerina kraujotaką probleminėje vietoje, o tai jai padeda sveikti, nes greitėja medžiagų apykaita, gerėja uždegiminių medžiagų šalinimas, padidėja įkvepiamo oro tūris (dėl to lengviau kvėpuoti, mažėja kosulys). O jei garai dar bus prisotinti tinkamai parinktų veikliųjų medžiagų, šios pataikys tiksliai ten, kur reikia. Įkvėptos veikliosios medžiagos nesukelia šalutinio poveikio, kuris gali atsirasti geriant vaistus.
  • Kvapų terapija – tai visiškai natūralus ir vaikų mėgstamas ritualas, kuris ne tik kvėpina patalpas, bet ir teigiamai veikia imuninę sistemą, sužadina gynybines organizmo galias, neleidžiančias kūnui pasiduoti ligai. Eteriniai aliejai – tai ne vaistai, vis dėlto lakios koncentruotos medžiagos išties padeda mažinti sergamumą, tad užlašinę jų ant vaiko megztuko petukų galime apsaugoti ir į darželį išleistą mažylį. Aromaterapijoje galioja principas „mažiau yra daugiau“, tad negalvokite, kad įlašinus tris kartus daugiau lašelių, nei rekomenduojama, bus pasiekiamas tris kartus geresnis efektas. Eteriniai aliejai nėra tiesiog nekalti „kvepaliukai“, kurių įkvėpėme, iškvėpėme, ir viskas, nieko nebeliko. Tai yra itin koncentruotos augalinės cheminės medžiagos, patenkančios į mūsų kraujo ir limfos sistemas. Gerokai padauginus galima pakenkti net kepenims, kuriose vyksta eterinių aliejų perdirbimas. Eterinius aliejus patartina garinti elektriniais garintuvais, naudojant juos geriausiai išsaugomos terapinės aliejų savybės. Galimos ir keraminės lempos, tačiau teks stebėti, kad temperatūra vandens / aliejų talpoje neviršytų 60 laipsnių, antraip kaisdami eteriniai aliejai ne tik praras gydomąjį poveikį, bet ir skils į sveikatai pavojingus junginius. Galų gale, kvėpuoti galima visiškai natūraliais eterinių aliejų garais – pavyzdžiui, padėjus šalia miegančio vaiko papjaustyto svogūno. Galima iš eterinių aliejų pasigaminti ir orą valantį purškalą, pvz., į 100 ml vandens įlašinus 10 lašiukų arbatmedžių ir 20 lašiukų citrinžolių eterinių aliejų. Vonia su eteriniais aliejais veikia dvejopai: per uoslę ir per odą. Tinka tik nekarščiuojantiems mažyliams – lengvina kvėpavimą, gerina atsikosėjimą, atkemša nosį, stimuliuoja imuninę sistemą. Tik atminkite: eteriniai aliejai netirpsta vandenyje, todėl 1–5 lašus reikia prieš tai įlašinti į saujelę druskos, į pusę stiklinės pieno arba į šaukštą augalinio aliejaus.